ועכשיו מה? על התמודדות עם דחיה

דחיות זה לא כיף. שום דבר שאני אכתוב לא באמת ישנה את זה. כתבנו, ירקנו דם, לא ישנו בלילות, חיכינו חודשים בלב הולם לתשובה  ופתאום   – אגרוף לבטן. אבל, דיכאון, ותחושה קשה של כשלון.  וזה בכלל לא משנה אם הגשנו בקשה להשקעה בהפקה של פיצ'ר או סרט גמר מקרנות הקולנוע, שלחנו מייל מלא תקווה למנהלי מחלקות דרמה , או  שקיבלנו  תשובה לקונית ממפיק ש "התסריט אינו עולה בקנה אחד עם הליין אפ שלנו".

איך מתמודדים עם זה?

קודם כל – תרימו לעצמכם. לגמרי מגיע לכם. ישבתם, כתבתם, יצרתם. אל תשכחו שאתם בחברה טובה   "הדבר הכי גרוע שנכתב אי פעם! אין בזה שום הגיון. זה ארוך מדי, אלים, ולא ניתן לצלם את זה" אמר בכיר בחברת קולומביה על התסריט של "ספרות זולה", ואת הסוף של הסיפור הזה כולנו מכירים.

הסיבות לדחייה של הפרויקט שלכם יכולות להיות מגוונות ולא מעידות על האיכות של התסריט שלכם. תסריטים מעולים חווים אינספור דחיות בגלל המון סיבות.   אבל אחרי שהתבוססנו ברחמים עצמיים (מותר קצת,  במינונים ממש נמוכים) חשוב לשאול מה אפשר ללמוד מהדחיה הזאת. ובמידה וזה תלוי בנו – לעשות עם זה משהו.

אם הגשתם לאחת מקרנות הקולנוע – בקשו את חוות של הלקטורים. אל תוותרו על זה. חשיבה בסגנון  "כבר ממילא דחו אותי אז מה זה משנה למה" היא פשוט לא נכונה. אנשים מאד מקצועיים קוראים את התסריטים שלכם, שווה לקבל את חוות הדעת , לנסות ללמוד ממנה ואפילו, אם זה מתאפשר, לשוחח עם הלקטור.

אם שלחתם ישירות לגוף משדר או למפיק –   גם כאן, שווה לנסות לשאול למה. יכול להיות שתקבלו תשובות מתחמקות, או שלא יענו לכם כלל. אבל אם תוכלו לקבל תשובה מפורטת – יכול להיות שמה שיהיה כתוב בה שווה זהב מבחינתכם.

חשוב לזכור שביקורות טובות זה סבבה, אבל  אם אתם שומעים את אותה הביקורת ממקומות שונים – שווה לקחת אותה ברצינות ולהמשיך לעבוד ולשפר.

אבל מה קורה אם קיבלנו חוות דעת טובה ובכל זאת נדחינו? או חמור מזה – הדחיה גרמה לנו להפסיק להאמין בתסריט שלנו?

גם כאן טמונה הזדמנות – ההזדמנות לשאול את עצמנו האם אנחנו מאמינים בתסריט שלנו, האם אנחנו מאמינים שיש לנו משהו מספיק חשוב כדי להתעקש ולהילחם עליו. אם יש לכם תשוקה לסיפור שלכם – אל תוותרו. תתמידו. תמשיכו להגיש, תמשיכו לפנות למפיקים ואולי אפילו תשקלו להפיק את התסריט שלכם עצמאית. הגורמים המשותפים לכל סיפורי ההצלחה הם תשוקה והתמדה.  זה עבד לטרנטינו. זה יכול לעבוד גם לכם.

 

טלי

 

רוצים לקבל עדכון כשתסריטיפ חדש יעלה? השאירו את פרטיכם כאן:

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות