האורך כן קובע! ארבעה טיפים לכתיבת תסריט לסרט קצר

אני אוהבת סרטים קצרים,  ואני לא היחידה – סרטים קצרים הם ז'אנר מצליח בפני עצמו. פסטיבלים יעודיים, מענקי הפקה ופיתוח מיוחדים מקרנות הקולנוע השונות,  ואפילו איזור מיוחד משלהם בכל הפסטיבלים הגדולים (כן, גם באוסקר)  – הסרטים הקצרים כאן כדי להישאר.

אבל – סרט קצר הוא לא פיצ'ר מרוכז בכמה דקות. אי אפשר לקחת רעיון מסובך, "לכווץ" אותו לפורמט קצר ולעשות איתו  צדק. השעון מתקתק ויש לנו מקסימום 20 דקות – חצי שעה לסרט.  

אז  מהו הסוד לכתיבת תסריט קצר? במילה אחת – פשטות.

 1. דמויות – התמקדו במעט דמויות ככל הניתן.
 2. עלילה פשוטה – בסרט קצר אין זמן לפתח עלילה מסובכת או עלילות משנה.
 3. מעט (או בכלל לא) אקספוזיציה – סיפורים שנשענים על סיפור רקע מורכב לא מתאימים לתסריט קצר.
 4. והטיפ החשוב מכל – התסריט שלכם צריך לשרת רעיון מרכזי אחד בלבד וכל מה שהוא מכיל צריך לשרת את אותו הרעיון – כל פעולה, דימוי או שורת דיאלוג. לכן אל תהססו – עיברו בזכוכית מגדלת על  כל סצנה או דיאלוג שכתבתם וודאו שהם משרתים את התסריט.
This Post Has One Comment
 1. הסרט הקצר הראשון שלי היה כ28 דקות. קצת ארוך מידי בשביל פסטיבלים, אך הסיפור דרש את האורך הזה. בעיקר כי בחרתי לספר סיפור שהרגיש לי שהיה צריך זמן, סצנות ארוכות יותר, ובכללי ליצור חיבור בין הדמויות. לטוב ולרע. אני הייתי מודע שזה ״בעייתי״ אבל הרגשתי שזה הסיפור שרציתי לספר ואני מוכן שהסרט יהיה ״ארוך מידי״.
  אבל יחד עם זאת, הסרט השני שלי היה 2 דקות וחצי 🙂
  כעת כשאני מנסה לפתח את סרט קצר נוסף, אני מוצא את עצמי בדילמה. כשאני חושב על הסיפור שאני רוצה לספר, אני מרגיש שזה פיצ׳ר דחוס לסרט קצר וזה חבל. אני מרגיש שהכל נחתך מוקדם מידי, פשוט חצי עבודה.
  אבל, סרט קצרצר, ידרוש ממני לספר יותר סיטואציה מאשר סיפור. משהו שלא בא לי טבעי.
  אולי אני בכלל צריך למצוא תסריט ולא לכתוב אותו בעצמי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות